SKEN

Skupina firemných objektov v sieti šachovnicového urbanizmu. Uprostred záhrad a zelených átrií.

Našou úlohou bolo vypracovanie urbanistického a architektonického návrhu malej mestskej zóny, ktorá bude obsahovať skupinu piatich polyfunkčných, administratívno-prevádzkových budov. Okrem samotných objektov bolo súčasťou zadania aj návrh vjazdu a dopravnej organizácie na pozemku, vrátane parkovania s adekvátnym počtom parkovacích miest, riešenie verejných priestorov okolo stavieb, sadové úpravy, spevnené plochy a chodníky pre peších a pod. Z hľadiska objemu a výmer budúcich budov, sa uvažovalo s objektami, kde celková úžitková výmera každého z nich bude okolo 250 m2. Podstatnou charakteristikou budúcich objektov bude ich počiatočná univerzalita a potom priebežná flexibilita. Budú určené pre viaceré formy využitia a mali by mať schopnosť meniť svoj interiér, v závislosti na meniacich sa požiadavkách budúch užívateľov objektov v čase. Hlavnou náplňou objektov by mala byť, funkcia administratívna či administratívno prevádzková. S ohľadom na predstavu investora ale aj platný územný plán lokality sa uvažuje s dvojpodlažnými stavbami, ktoré budú naviac obsahovať tretie ustúpené podlažie ...

Pozemok sa nachádza v okrajovej žilinskej mestskej časti Považský Chlmec. Územie je veľmi dobre napojené na vyššiu regionálnu dopravnú sieť prostredníctvom diaľnice D3, ktorá tunelom lemuje mestskú časť zo severu. Považským Chlmcom prechádza cesta, ktorá sa napája na cestu vedúcu ďalej na Žilinu a popod Strečno aj na Martin. Z hlavnej cesty je uvažované aj dopravné napojenie na riešený pozemok a to priamo v mieste existujúceho vjazdu na pozemok slúžiaceho momentálne ako zastávka a otočisko MHD. Z hľadiska charakteru zástavby je riešené územie na rozhraní oblasti individuálnej bytovej výstavby a územia občianskej vybavenosti vo forme prevádzkových priemyselných, logistických, či administratívnych budov a ich areálov. 

Riešený pozemok má tvar štvorca, s jednou úzkou, predĺženou parcelou, vychádzajúcou z jeho pravidelného a uzatvoreného geometrického tvaru smerom na sever. Pôvodne bol pozemok zeleným predpolím pred rozsiahlejším priemyselným areálom, nachádzajúcim sa za jeho severnou hranicou. Západnú hranicu pozemku lemuje vjazd do uvedeného priemyselného areálu, južná hranica sa dotýka priľahlej dopravenej komunikácie, z ktorej je na pozemok existujúci vjazd. Dôležitým limitom budúcej zástavby na pozemku, je vzdušné VN el. vedenie (22 kV), ktoré sa nachádza v severnej časti pozemku a ktorého desaťmetrové ochranné pásmo musí byť pri návrhu umiestnenia objektov na pozemku zohľadnené. Staršie vzrastlé staršie stromy, ktoré sa vo väčšom množstve na pozemku nachádzajú, plánuje návrh vo vhodnom rozsahu zachovať a zakomponovať do koncepcie nových sadových úprav.

Podstatnou úvahou pri navrhovaní bol hlavne fakt, že jednotlivé administratívno-prevádzkové objekty majú byť predmetom predaja konečným užívateľom a to vrátane časti riešeného pozemku, na ktorom sa nachádzajú. Urbanistický koncept reaguje na tento fakt návrhom rovnocenného prístupu na budúce rozdelené pozemky v smere od vjazdu a parkoviska, takže budúce pozemky sú radené kolmo na nové parkovisko, ktoré v miestach pôvodnej spevnenej plochy vypĺňa priestor medzi hlavnou cestou a približnou uličnou čiarou v lokalite. Šachovnicový spôsob urbanistického rozmiestnenia nových budov prinesie okrem lepších svetlotechnických podmienok a výhľadu aj možnosť ponechať v budúcich átriách medzi stavbami pôvodné vzrastlé stromy, takže budúci užívatelia budú mať k dispozícii sadové úpravy, obsahujúce vyššie husté listnaté stromy brániace v lete prehrievaniu objektov z južného smeru a dodávajúce lokalite osviežujúci zelený charakter s peknou staršou patinou.

Samotné administratívno prevádzkové objekty sú s ohľadom na ich variabilitu koncipované jednoducho. Navrhnuté sú takmer identicky, majú jednotnú kubickú formu vychádzajúcu z ich štvorcového pôdorysu a dvojpodlažnosti s tretím ustúpeným podlažím. V interiéroch obsahujú nevyhnutné, no minimalizované prevádzkové jadro s technickým, skladovým či hygienickým zázemím, kuchynkami a vertikálne schodisko prepájajúce všetky podlažia. Okrem jadra je celý priestor prvého aj druhého podlažia k dispozícii pre tvorbu rôznych typov dispozícií, či už ekonomicky výhodných, formou otvorených open space pracovísk, alebo samostatných menších kancelárií (zasadacích miestností, registratúr, archívov, serverovní a pod.). Úroveň tretieho ustúpeného podlažia je možné využiť ako kancelárske či zasadacie priestory so strešnou terasou, alebo aj ako malý služobný apartmán. Spôsob umiestnenia tretieho ustúpeného podlažia je navrhnutý s ohľadom na zámer vytvoriť strešným pobytovým terasám dostatočné súkromie a tiež s ohľadom našu snahu, aby nadstavba na 3NP nepôsobila mohutne, ale skôr ľahko, vzdušne a vytvárala zaujímavú priestorovú štruktúru.

Fasády administratívno prevádzkových objektov sú ako hlavný prvok dizajnu stavieb navrhované funkčne ale aj jednoducho a ekonomicky efektívne. Na prízemí, v mieste čelného displeja parteru a zadných terás, ako aj v západne orientovaných čelách dispozície ustúpených tretích podlaží, sú navrhnuté celopresklené hliníkové fasády, dodávajúce stavbe vzdušnosť, eleganciu a ľahkosť. V mieste štandardných pracovísk na poschodí sú navrhnuté jednoduché hliníkové pásové okná, umožňujúce variabilnú formu vnútornej dispozície a jednoduché štandardy PBS. Okrem železobetónového materiálu jadier stavieb (nosných obvodových stien) môžu byť všetky ostatné interiérové stenové konštrukcie vyhotovené formou ľahkých prestaviteľných SDK konštrukcií. Nosnú sústavu stavieb zabezpečí okrem žb jadra aj oceľový skelet v mieste fasád a železobetónové stropné konštrukcie. Plné plochy fasád navrhujeme vytvoriť formou skladaného plášťa a prevetrávanej fasády s vrchnou vrstvou vyhotovenou na báze vlnitého hliníkového plechu zrkadliaceho zeleň stromov v átriách medzi navrhovanými objektmi. Ploché strechy objektov budú nad 3NP zaštrkované a doplnené extenzívnou zelenou strechou.

Konečné funkčné využitie navrhovaných administratívno prevádzkových budov nie je síce aktuálne známe, no stavby tak, ako sú navrhnuté, môžu slúžiť veľkej škále budúceho použitia, či už ako administratívne budovy, budovy obsahujúce priestory pre nevýrobné, či jednoduché výrobné služby, budovy správne, konferenčné, zdravotnícke (ambulancie), určené pre šport (telocvičňa) a pod.

 

Autori: Braňo Hovorka, Martin Paulíny, Radovan Krajňak
Lokalita: Považský Chlmec, Žilina
Investor: Ideálne domy s.r.o.
Návrh: 2024
Úžitková plocha: 232 m2/ objekt, spolu 1160 m2
Obostavaný priestor: 1070 m3/ objekt, spolu 5350 m3