SKEN

Rekonštrukcia historického meštianskeho domu na námestí SNP v Banskej Bystrici, komplexná ponuka gastronomických služieb šéfkuchára Petra Kulhányho.

História meštianskeho domu číslo 12, na námestí SNP v Banskej Bystrici sa začína v 15. storočí. V kúte námestia vznikol malý, jednopodlažný, neskorogotický dom. Nezastavaná strana pozemku sa postupne stala krytým prejazdom na zadný dvor, dom sa rozrástol o ďalšie podlažia. Terén námestia sa v priebehu stáročí zdvihol, prízemie sa stalo pivnicou. Prvým vlastníkom domu bol Juraj Mitzko, mäsiar, ťažiar, obchodník s meďou, poslanec a člen mestskej rady, no zároveň aj usvedčený falšovateľ striebra. Po Mitzkovcoch sa vlastníkmi domu postupne stávali ďalší významní podnikatelia a mešťanostovia. V prvej polovici 19. storočia dom kúpil Jozef Wagner, dobrodruh ktorého stopa mizne v Mexiku, ako sa dobrovoľník zúčastnil bojov Maximiliána Habsburského o mexický trón. Ďalšími vlastníkmi boli stavebný podnikateľ Alois Peierberger, či známi stavitelia Porgesovci. Vývoj objektu sa zavŕšil v období secesie, z ktorého má stavba centrálne schodisko s typickým strešným svetlíkom a uličnú fasádu s peknou štukovou výzdobou.

Zámerom súčasného majiteľa domu, známeho banskobystrického šéfkuchára Petra Kulhányho bolo vybudovať v cennom historickom objekte komplexnú gastro prevádzku. Kaviareň, pizzeria, bar, reštaurácia s denným menu a Á la carte ponukou. V rámci úprav interiérov bola našou ideou ich obnova v pôvodnom historickom rozsahu, nič nové nepristavovať a nenadstavovať. Eliminovať nánosy z 20. storočia, priestory zjednodušiť, staré siene zväčšiť na pôvodné rozmery, odstrániť novšie vrstvy materiálov. Ukázať plné rozsahy klenieb a štukovej výzdoby, reštaurátorsky odkryť a ukázať pôvodnú  stredovekú povrchovú úpravu stien. Meštiansky dom je národnou kultúrnou pamiatkou, je trojpodlažný, s podkrovím a podpivničením. Celková úžitková výmera riešenej časti stavby je 853 m2. Východiskom pre náš návrh zapamätateľného a funkčného interiéru pohostinských služieb, bola jeho prevádzková vertikalita vo väzbe na dve hlavné interiérové schodiská a zaujímavá škála historických siení a miestností, vrátane ich prienikov, ktoré vznikli prestavbami objektu v priebehu stáročí.

 

 

Pre prevádzku interiéru je kľúčová veľká priebežná hala, pôvodne podbránie a  prechod do dvora na prízemí a centrálne schodisko z nej priamo prístupné. Ďalšie schodisko, organicky spojené s barom, tvorí súčasť prevádzkového okruhu interiéru. Vzniklo uprostred 20. storočia a prepája veľké siene prízemia a prvého podlažia. Vytvorenie nového schodiska a úpravy klenby nad ním by už v súčasnosti z pohľadu pamiatkovej ochrany neboli možné, nakoľko sú však v stavbe prítomné, bolo možné ich s výhodou využiť. Vstupom do prevádzky je chodba, proporciou v podstate hala, na prízemí. Spája terasu na námestí s barom, reštauráciou a kuchyňou, uvádza návštevníkov ďalej do hĺbky stavby. Smeruje ich na hlavné secesné schodisko, k veľkej sieni s barom a prepája celú prevádzku s centrálnymi toaletami na prízemí.  Nachádza sa tu pizza kuchyňa vo forme barového pracoviska s veľkou pizza pecou, ale aj detským kútikom.  Sieň s barom je dobre viditeľná z námestia, je to vizuálny a zapamätateľný displej podniku. Pivo, drinky, káva, talianska kuchyňa - všetko k dispozícii od rána do večera. Sedí sa nie len za stolmi, ale aj priamo vo výkladoch, alebo na schodisku za barom. 

Dizajn veľkého, drevom obloženého baru je kompaktne prepojený s obkladom a zábradlím schodiska, vedúcim do reštauračnej siene na prvom poschodí. Na poschodí nad barom sa nachádza hlavná sieň dennej reštaurácie s vizuálne atraktívnou otvorenou kuchyňou. Ďalej sa na poschodí nachádza menší bar s obývačkovým posedením pri krbe a salónik pre skupinové akcie. Škála funkcií prevádzky je doplnená o dve kongresové siene na druhom poschodí, pred ktorými je priestor pre catering a vlastné hygienické zázemie. Firemné priestory so zázemím zamestnancov, práčovňou, kotolňou, administratíva a vedenie spoločnosti uzatvárajú náplň tohoto podlažia.

Vizualita návrhu interiérov je postavená na dialógu histórie a interiérových prvkov tvoriacich nevyhnutné moderné vybavenie. Zreštaurované barokové omietky a štuková výzdoba sú doplnené o liate terazzo podlahy, ručne robené cementové a tehlové dlažby a drevené palubovky. Nábytkové prvky sú navrhnuté v modernom, pohodlnom riešení. Dôraz pri výbere bol kladený na sedací nábytok, ktorý je s ohľadom na potrebnú pestrosť variovaný od nábytku s filozofiou rýchlej obrátkovosti hostí na prízemí, až po veľmi pohodlný, pre dlhšie sedenie určený čalúnený nábytok na poschodiach. Časť navrhovaných svietidiel je skrytých a ich účelom je nasvetľovať dôležité klenby a steny. Ďalšie svietidlá zabezpečujú osvetlenie stolov, barov, kuchyne, či priestorov prípravy v odtieňoch teplých farieb, vzbudzujúcich na večerný relax orientované pocity. Svetelná scéna reštaurácie je doplnená o scénické osvetlenie barov prezentujúcich ponúkané nápoje, osvetlenie dekoračnej interiérovej zelene, či moderný luster v salóniku. Na slovenské pomery je neobvyklým prvkom interiéru, prezentácia odhaleného tehlovo kamenného muriva v priestoroch konferenčných miestností na druhom poschodí. Spolu s prezentáciou odhalenej drevenej konštrukcie nosného povalového záklopu, poukazujú na premenlivosť stavebnej podstaty stavby v priebehu stáročí a technickú zručnosť našich predkov. Tento plne reverzibilný prístup, zvyšujúci z nášho pohľadu atraktivitu objektu u jeho návštevníkov, sa v prostredí odborníkov na pamiatkovú obnovu stretáva s rozporuplnými reakciami.

Architekti:
 Braňo Hovorka, Martin Paulíny, Natália Michalová
Spolupráca: Marek Peťovský
Investor: Smartfood s.r.o.
Lokalita: Námestie SNP 12, Banská Bystrica
Návrh a projekt: 2017 - 2021
Realizácia: 2018 - 2022

Ocenenia:
Fénix - kultúrna pamiatka roka 2023 za čiastočnú obnovu ucelenej časti objektu.
Z výsledkov súťaže: "Cena bola udelená za vysoko profesionálnu obnovu národnej kultúrnej pamiatky a harmonické zladenie súčasného architekonického tvaroslovia a zásahov s historickou podstatou objektu".
Aktuálne sme v Prahe v československej súťaži Interiér roku 2022 vyhrali kategóriu Verejný interiér I.


Z projektu


Z rekonštrukcie