SKEN

Koncepcia moderného rodinného domu reaguje na výrazný sklon pozemku s fantastickým panoramatickým výhľadom na hrebeň Kremnických vrchov nad Banskou Bystricou.

V rodinnom dome 90.60.30 nájde trvalé bývanie troj až štvorčlenná rodina. Jeho koncepcia reaguje na obsahové a priestorové požiadavky užívateľov, výrazný sklon pozemku, jeho orientáciu na svetové strany, ale predovšetkým na možnosť panoramatického výhľadu na hrebeň a kotlinu Kremnických vrchov nad Banskou Bystricou. Čelná severná fasáda je okrem samotného vstupu relatívne uzatvorená. Výhľadu severným smerom na mesto tu clonia iné novostavby a uzavretosť voči ulici chráni súkromie obytných častí domu. Dom je uzatvorený aj voči susediacim pozemkom a stavbám a celý je otočený smerom juhozápadným. Takto sa mu otvára dokonalý výhľad na zalesnený protisvah a Kremnické vrchy, pričom obytné časti stavby kĺžu po strmom pozemku prispôsobujúc sa jeho sklonu - plynule od uličného vstupu až po bazén na záhradnej terase . . .

Hoci je objekt umiestnený v značne problematickom kopci, nevyžiadal si vďaka svojmu tvarovaniu žiadne zložitejšie terénne úpravy pozemku. Najvyššie položená časť domu je v smere od ulice jeho nástupnou. Dispozičné umiestnenie obytných častí dom - dvojúrovňovej obývacej haly s kuchyňou a jedálenským kútom, spální, wellness a pracovne, je navrhnuté tak, aby mali užívatelia v rôznych miestnostiach rovnakú možnosť výhľadu aj preslnenia. Technické časti domu sú potom logicky umiestnené pri severnej čiastočne zakopanej fasáde. Zaujímavým momentom interiéru je vnútorné átrium v centre jeho nástupného podlažia. Presvetlí obytné miestnosti v okolí a vnesie do interiéru zeleň, či charakter počasia. Maximalizácii možností výhľadu z interiérov pomáha dynamicky zaklonená záhradná fasáda a pôdorysné „našikmenie" domu. Dvíha a orientuje výhľad tak, aby bolo vidieť celú panorámu blízkych hôr, pričom umožní obyvateľom aj priamy kontakt s rýchlo sa meniacim horským počasím. V dramatickom počasí bude po sklonenej fasáde v kontraste s pohodlím interiéru stekať dážď či sneh, za pekného počasia bude zas interiér do hĺbky presvetlený mäkkým večerným slnkom. Rodinný dom obsahuje podlahové vykurovanie a stropné chladenie. Ako zdroj tepla a chladu slúži tepelné čerpadlo systému vzduch-voda s možnosťou doohrevu systému krbom. Automatické vetranie zabezpečuje riadená vzduchotechnika so spätnou rekuperáciou tepla. Dom obsahuje aj inteligentnú riadiacu elektroinštaláciu a solárny ohrev teplej úžitkovej vody.

Autori: Braňo Hovorka, Martin Paulíny
Lokalita: Pršianska terasa, Banská Bystrica
Návrh, projekty: 2012-2013
Realizácia: aktuálne vo výstavbe