SKEN

Dvojpodlažný objekt minimalistického rodinného domu vypracovaný s ohľadom na náročné podmienky osadenia objektu na zložitom pozemku starého železničného mostu.

Architektonický návrh stavby je vypracovaný s ohľadom na investičné limity investora, ako aj na náročné podmienky osadenia objektu na zložitom pozemku. Dvojpodlažný objekt rodinného domu bude situovaný na železobetónovom železničnom moste, cca 5m nad úrovňou okolia a bude výrazne vnímaný predovšetkým od západu, zo strmej ulice pod ním . . .

Odsadenie objektu ďalej od hrany mostu opticky znižuje výšku objektu, čo je tiež podporené výrazným horizontálnym členením zábradlia okolo terasy. Východná fasáda stavby bude sčasti skrytá za hustým porastom zelene a bude pôsobiť nenápadným dojmom, z tejto strany sa bude okoloidúci pozerať na objekt zhora. Vnútorná dispozícia je navrhnutá veľmi jednoducho a dôraz sa kládol hlavne na optimálne presvetlenie priestorov. Veľká celopresklená stena na západnej fasáde umožní veľkorysý výhľad na mesto s horizontom Kremnických hôr. Objekt je konštrukčne navrhovaný ako drevená sendvičová konštrukcia s jednou akumulačnou murovanou stenou. Fasády sú navrhnuté s priznaním drevenej podstaty domu a sú tvorené drevenými obkladmi. Otvory a štruktúra fasády je navrhovaná vo výrazne minimalistickom duchu. Prezentované sú dva farebné varianty domu.
Pre komplikovanosť nevysporiadaných majetkových vzťahov k pozemku a výrazný odpor budúcich susedov, investor od zámeru postaviť tento dom upustil.

Autori: Braňo Hovorka, Martin Paulíny, Igor Šimončík
Lokalita: Banská Bystrica, nepoužívaný železničný most "Na Kačici"
Návrh: 2000